Laserové operace očí LASIK, PRK, LASEK v České RepubliceLaserové operace očí LASIK, PRK, LASEK

úvodem o laserových operacích očí | seznam center a operatérů | english

Laserové operace očí - PRK, LASIK, LASEK...

Trvalo mi to poměrně dlouho, než jsem se rozhodl vytvořit tyto stránky o fenoménu několika posledních let - o operací očí laserem. Laserové operace očí jsou celosvětově prováděny od osmdesátých let, masového rozšíření se jim dostalo v devadesátých letech a dnes se považují za naprostou součást oční chirurgie. zákroky typu PRK, LASIK a nejnověji také LASEK dokáží odstranit mnoho dioptrií, pacientům s vadami okolo +- 5 dioptrií zajistí na 99% šanci na život bez brýlí. Operovat však dnes lze i hodnoty nad -20 dioptrií (zejména LASIKem). Obecně platí, že krátkozrakost se odstraňuje lépe, než dalekozrakost.

Proč jsem tedy stránky vytvořil? ... Protože:
1. Na českém Internetu je jen velmi málo informačních zdrojů o laserových operací očí.
2. Operace LASIK, LASEK a PRK jsou v České republice prováděny na špičkové úrovni (mohl jsem se o tom přesvědčit na vlastní oči!), a ročně je operováno několik tisíc pacientů, valná většina z nich nebude již potřebovat brýle.
3. S laserovou operací očí mám osobní zkušenost (viz následující odstavec).
4. Mimo těch několika málo informací, které mohu poskytnout sám, bych také rád uveřejňoval Vaše zkušenosti s laserovými operacemi.
5. Jako poslední bod bych rád "vypíchl" uvedení mnoha ostatních zdrojů (žel, v angličtině, ale snad to nebude moc vadit).

Operace očí - moje zkušenost s laserem PRK

Laserová operace očí mě zbavila brýlí. Bydlím v Praze, ale nejde říct, že bych od počátku pátral jen mezi pražskými klinikami. Mé dioptrie před laserovou operací u mě byly cca -5 dioptrií. Jednalo se tedy o klasické odstranění krátkozrakosti. Před zákrokem jsem velmi dlouhou dobu sledoval jak zahraniční weby, tak i česká diskusní fóra. Nevím ani proč, od počátku mi byla sympatičtější starší (ale pro mé střední dioptrie nikoli horší) metoda PRK, eventuelně její odrůda LASEK. Postupem času jsem dospěl k výběru - buď Praha - LEXUM (P-4), Refrakční Centrum (P-1) nebo Ústřední Vojenská Nemocnice, nebo Plzeň - OFTA. Začal tedy užší výběr - jako první odpadlo Refrakční Centrum, a to jen kvůli tomu, že většinu zákroků řeší dražším LASIKem. Pak jsem se objednal na prohlídky do LEXUMu a ÚVN. Rozdíl byl snad jen v přístupu personálu a v prostředí. Když bych to měl oznámkovat jako ve škole, LEXUM by dostalo tak za 2, a UVN za jedna s hvězdičkou. Je to dáno především "velikostí" laserového centra v UVNce, které je opravdu malé, lékaři na Vás mají víc času, a celé je to takové víc domácí. Pak jsem na Internetu trochu zalovil a hledal jsem informace o laserech, které obě kliniky mají. LEXUM má LADAR, zatímco UVN VISX STAR S4. Oba umožňují tzv. WaveFront zákrok, který je více přesný.... UVN to tedy vyhrála, a to tím prostředím a přístupem lékařů...

V době psaní tohoto článku je to téměř rok, co jsem podstoupil zákrok PRK na obou očích a vidím naprosto bez brýlí. Po operaci je v oku vložena kontaktní čočka pro rychlejší hojení, po 3. den po operaci byla vyndána. Během té doby to není moc příjemné, ale když se člověk řídí pokyny a je zalezlý v tmavější místnosti (resp. má stažené žaluzie), je to pohoda. Po těch 3 dnech, kdy mi kontaktní čočky vyndali, to bylo super!! Vybaven černými brýlemi a dalšími kapkami jsem fičel taxíkem domů v totální euforii.

následovaly pravidelné kontroly, při kterých bylo vidět, jak se postupně oči "usazují". Po operaci mínusových vad - krátkozrakosti - je vždy oko trochu "překorigováno" do plusu a je vidět hůře např. na čtení, ale velmi rychle, v řádech max. týdnů se to srovnalo. Na každé kontrole se změří dioptrie, zkontroluje se, jak vidíte (klasiká písmena promítaná na zeď) a změří se nitrooční tlak... Dnes je vše v pořádku, další kontrolu mám až v létě :o)...

Laserová operace očí je řešením pro ty, jímž vadí při běžném životě, nebo v zaměstnání z jakéhokoli důvodu brýle. Otázkou, zda je lepší jedna nebo druhá metoda (rozuměj LASIK nebo PRK/LASEK), se zabývá mnoho lidí, ale hlavně v nižších a středních hodnotách jsou výsledky (co se dioptrií týče) srovnatelné. Nejde však zdaleka jen o dioptrie (!!) a proto dejte vždy na doporučení lékaře.

Frekventované otázky - FAQ

Kdo může jít na laserovou operaci LASIK, PRK či LASEK ?

Osoba nad 18 let (NAPROSTO ojediněle to jde pod 18), která podstoupí předoperační vyšetření a je vybrána k operaci - tzn. operace očí pro ní nepředstavuje velké riziko. Obecně laserové operace očí jsou velmi bezpečné, ale ne každý je může podstoupit. Je známo více případů, kdy na operaci šel někdo, kdo tam rozhodně jít neměl - a výsledek bohužel tomuto odpovídal. Konzultaci s lékařem, nebo lépe více lékaři nikdy nepodceňujte.

Je lepší LASIK, LASEK nebo PRK ?

Ani jedna metoda není lepší nebo horší. PRK je starší, více ověřená metoda. Má některé nevýhody (trochu delší hojení,...) a je určená pro menší a střední vady. Laserová operace typu Lasik je funkční od menších do velmi vysokých vad a rychleji se hojí. Celkově ale každá metoda má daleko více kladů a záporů, a pro některé není např. LASIK vůbec vhodný, přestože mají vyšší dioptrie, a naopak PRK pro některé lidi také není vhodným řešením.

Kolik LASIK / LASEK / PRK stojí?

PRK cca 14000-16000 Kč / 1 oko, LASIK cca 17000-22000 Kč / 1 oko. LASEK je varianta PRK, stojí cca o 1000 Kč na oko více.

Chtěl bych být pilotem, ale mám brýle na dálku... pomůže mi laserová operace očí?

Rozhodně ano. Otázka je... pilot čeho? Pro létání se sportovními letadly, větroni a ultralighty jsou brýle do určité míry samozřejmě povoleny. Pro licenci "obchodního pilota" jsou podmínky už tvrdší, a LASIK nebo PRK může pomoci - je téměř u každé aerolinky akceptován. Pilot jen musí splňovat všechny požadavky na zdravotní způsobilost třídy 1. A pozor - po operaci je přibližně ROK zákaz létat (propadne zdravotní způsobilost a je třeba znovu ji získat přezkoušením na ÚLZ)! Ale rozhodně se to vyplatí.

Kde se laserové operace očí provádí?

© 2005-2010 Petr Filip (info[z.a.v.i.n.á.č]flight.cz) Všechna práva vyhrazena.
Flight - Letecký server | Cri-Cri plane | hodinový manžel
optimalizace PageRank.cz